Jak Szwajcarzy drukują franki

W czasach kiedy uwaga mediów finansowych skupiona jest na oczekiwaniu kolejnych ,,dodruków” pieniądza przez amerykańską Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny, warto przyjrzeć się, co się dzieje w bilansie Szwajcarskiego Banku Centralnego. Szwajcarzy w ubiegłym roku zobowiązali się do obrony kursu 1,2 franka za euro, kosztem masowego dodruku franka.  Warto poznać liczby związane z tą interwencją i zastanowić się, jaki wpływ ta operacja będzie miała na wycenę jedynych prawdziwych pieniędzy – złota i srebra.Wiem, że dla niektórych osób zagłębianie się w tabele bilansów banków centralnych może nie być pociągającym zajęciem, ale tym razem warto choć zerknąć, gdyż dobre zrozumienie tych – na pozór oderwanych od naszej codzienności zestawień – może zaważyć na naszej przyszłości finansowej! Oto i wyciąg z bilansu SNB na przestrzeni 10 lat: (pełny można pobrać ze strony SNB)

Kluczowe dla nas są pozycje 1 (rezerwy złota) i 2 (inwestycje w waluty zagraniczne, czyli otwarta pozycja długa na tych walutach). Zacznijmy od ,,dodruku” franka. Bank Centralny Szwajcarii, kupując zagraniczne waluty, de facto drukuje (wpuszcza na rynek) franki, którymi finansuje zakup zagranicznych walut. W 2002 r. wartość pozycji w zagranicznych walutach (mierzona we frankach) wynosiła ok 53 mld CHF, zaś w lipcu 2012 było to już 409 mld CHF, co oznacza niemal 7-mio krotny wzrost. Masowy dodruk franka miał miejsce w latach 2009/2010 i 2011/2012. W ramach obrony sztywnego kursu franka do euro, SNB w ciągu 7 miesięcy 2012 roku  zwiększył o ok 60% pozycję w walutach obcych. Pokazuje to, jak duża była skala ucieczki inwestorów do franka, której bank centralny musiał się przeciwstawić (aby dotrzymać obietnicy obrony kursu). Popatrzmy teraz na rezerwy złota. W 2002 roku stanowiły one ok. 30 mld franków, a obecnie wzrosły tylko do 53 mld franków.

Teraz zadanie domowe dla czytelników: proszę spojrzeć na 10letni wykres cen złota (wyrażonych w CHF)  i odnieść go do bilansowych pozycji złota.  Jako wynik dostaniemy pokrycie złotem dla waluty, która jeszcze niedawno wydawała się być jedną z najbezpieczniejszych na świecie. Wnioski z tego zadania mogą zaważyć na Twojej finansowej przyszłości, odrób tę lekcję!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza fundamentalna, Finanse osobiste, Gospodarka, Inwestuj w wiedzę, Kto zabiera Twoje pieniądze i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.